. پایان دوره کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر  یک درس چند واحدی سنگین به نام پایان نامه دارد که شامل اقدامات و اصول خاصی برای به پایان رسیدن است. تمامی دانشجویان برای انجام پایان نامه ارشد، لیسانس یا رساله دکتری در چارچوب تعیین شده یک پایان نامه ارشد را تهیه و تنظیم می کنند. سپس آن را ارائه می دهند و در نهایت با کمک سی دی و ارائه دلایل منطقی باید بتوانند از آن دفاع کنند، تا استاد مربوطه و هیئت داوران پایان نامه مذکور را تایید کرده و دانشجویان با دریافت نمره قبولی یک دوره تحصیلی موفق را به پایان برسانند. با ما همراه باشید تا با مراحل انجام پایان نامه جز به جز آشنا شوید.

یکی از مهمترین مقوله ها در زمینه انجام پایان نامه ارشد و دیگر مقاطع تحصیلی، این است که وجود اعتبار علمی بالا و مناسب بودن آن از نظر اساتید این امکان را به شما می دهد تا پایان نامه ارشد خود را به عنوان یک مقاله علمی در اختیار دیگران قرار دهید. این مزیت، به شما این امکان را می دهد تا برعکس خیل عظیمی از پایان نامه رشته های مختلف موجود، سهم مهمی در پیشرفت علمی کشور داشته باشید و منبعی برای دیگر دانشجویان آینده ایجاد کنید؛ تا این ارتقا و پیشرفت علمی تنها به یک سری پایانه نامه و مقالات علمی مرسوم خلاصه نشود. اگر پایان نامه ارشد، رساله دکتری و یا پایان نامه کارشناسی خود را به درستی انجام دهید، به خوبی در این سهم شریک خواهید بود

اگر دقیقا نمی دانید که مراحل انجام پایان نامه ارشد چگونه است؛ با شیوه نوشتن پایان نامه ارشد، رساله دکتری آشنایی ندارید؛ میخواهید تمامی اصول و نکات نوشتن پایان نامه را به درستی پیش ببرید، این مطلب برای شما نگارش شده است.

در نگارش پایان نامه ارشد، رساله دکتری و غیره شما باید بتوانید به یک پرسش اصلی در طول مقاله، پاسخ دهید. مطرح کردن این سوال، حکم شیرازه اصلی پایان نامه ارشد یا دکترا شما را دارد و در صورتی که بتوانید سوال مناسبی مطرح کنید و به آن پاسخ مناسبی بدهید می توانید مطمئن باشید که مقاله شما، در سطح علمی مناسبی قرار خواهد گرفت.

انتخاب پرسش برای انجام پایان نامه ارشد، کارشناسی یا رساله دکتری

 مهم ترین دغدغه شما برای نگارش پایان نامه ارشد، رساله دکتری یا پایان نامه کارشناسی باید این باشد که پرسش مفیدی را مطرح کنید و به آن پاسخی دهید که پژوهش قوی را طلب کرده و باری از روی دوش حوزه مورد نظر بردارد. نه اینکه یک پرسش تکراری را مطرح کنید و عملاً ارزشی به حوزه مذکور اضافه نکنید.

همچنین پاسخدهی روشن و مکتوب در روند نگارش پایان نامه ارشد یا رساله دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است. این مهم ترین مسئله در مورد نگارش پایان نامه رشته های مختلف به شمار می آید. انتقال مفاهیم عمیق و دقیق به واسطه این پرسش در طی مراحل انجام پایان نامه ارشد بسیار کلیدی است. در حقیقت شما باید محتوایی یونیک و اصیل را به این مقاله اضافه کنید.

انسجام و تحقیق متمرکز از خاصیت انتخاب پرسش مناسب و کلیدی در شروع نگارش است. اگر به بهتر انجام شدن مراحل انجام پایان نامه ارشد تان فکر می کنید، می توانید از کسانی که قبلا در این زمینه موفق عمل کرده اند و تجربه کسب کرده اند هم مشورت بگیرید.

مرلحل انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری

انتخاب موضوع برای پایان نامه ارشد، کارشناسی یا رساله دکتری: انتخاب موضوع ابتدایی ترین گام در این زمینه است. سخت یا آسان بودن، راحت یا دشوار بودن مراحل انجام پایان نامه ارشد یا رساله دکتری نیز به همین موضوع بستگی دارد. انتخاب موضوع در پایان نامه رشته های مختلف به اولویت های زیادی وابسته است. مثلا:

1.نیاز جامعه

2.بررسی امکانات در دسترس برای تحقیق علمی و کتبی

3.علاقه مند بودن به آن موضوع

4.آینده شغلی

در نظر گرفتن موارد یاد شده این امکان را به شما می دهد تا نوسان چندانی در انتخاب موضوع از زمان نگارش پایان نامه رشته های مختلف کارشناسی، سپس کارشناسی ارشد و در نهایت دکتری نداشته باشید.

تازه و نو بودن موضوع در مراحل انجام پایان نامه ارشد هم موثر است. این طور تصور کنید که هر پایان نامه و مقاله علمی انتخابی برای پاسخ دهی به یک سوال جدید یا قدیمی است که تا کنون کسی برای آن جوابی نیافته است. پس از انتخاب موضوع وقت مشورت و راهنمایی گرفتن از استادان و مشاوران است.

انتخاب منابع برای انجام پایان نامه ها

مرحله ی مسلم بعدی برای انجام پایان نامه ارشد در رشته های مختلف، انتخاب منابع موثق و مفید است. بهتر است برای انجام پایان نامه ارشد یا رساله دکتری آگاهانه تر تمامی منابع را در زمینه موضوع و پرسش انتخابی تان بررسی کنید؛ تا مطمئن شوید که موضوعی نو را برگزیده اید یا اینکه در مورد پرسش مطرح شده تان، هنوز مقاله ای به نشر نرسیده است. سپس منابع اولیه و ثانویه مورد نظرتان را انتخاب کنید و پس از انجام پایان نامه ارشد تمامی آنها را در انتهای مقاله ذکر کنید.

منابع اولیه برای انجام پایان نامه ارشد چه هستند؟ در واقع این منابع توسط فردی نگاشته می شوند که خالق فکر، نظر یا آزمایش است. در صورتی که در حال نگارش یک تز تحلیلی باشید، می توانید از این منابع در تز ارشد استفاده کنید. این منابع موارد عجیب و غریبی را شامل نمی شوند. یک کتاب یا یک مقاله علمی چاپ شده در یک مجله که در آن نتایج جدیدی برای اولین مرتبه آورده شده است، می تواند به عنوان منابع اولیه در نگارش پایان نامه رشته های مختلف، آورده شود.

در نگارش پایان نامه ارشد ما به منابع ثانویه نیاز داریم. یعنی منابعی که با تکیه بر منابع اولیه، یا پیرامون آن نوشته شده اند. این منابع باید در تز کارشناسی ارشد آورده شوند. اما اهمیت انجام این کار چیست؟

شما با این کار نشان می دهید که به موضوع مورد نظر آگاهی دارید و از منابع مرتبط با این موضوع با خبرید. سپس می توانید منابع تحقیق مورد نظر را چک کنید. جهت کسب اطمینان بهتر در این زمینه می توانید از مجلات معتبر، مقالات کنفرانس ها، کتاب ها و مواردی این چنین کمک بگیرید. بهتر است یک کپی از آنها را به همراه یک جمع بندی کلی در اختیار داشته باشید.

پس از اتمام جستجو در مورد منابع برای تحقیق و پژوهش باید نگارش حرفه ای پایان نامه ارشد یا رساله دکتری را آغاز کنید. از این رو می بایست رئوس مطالب انتخاب شود. به طور معمول قوانین و اصول نگارش پایان نامه ارشد یا کارشناسی یا رساله دکتری از دانشکده قابل تهیه است.

پس از نوشتن ایده تحقیق انجام شده چارچوب کلی نگارش و انجام پایان نامه در ذهنتان شکل خواهد گرفت. در صورتی که شناختی از طرح کلی پروژه خود ندارید، می توانید ساختار آن را در همان فایل چارچوب ارائه شده در دانشکده تان چک کنید. انجام پایان نامه رشته های مختلف ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد. سپس باید تحقیق تان را برای آغاز پاسخدهی به پرسش مطرح شده راه اندازی کنید. سعی کنید برای نگارش بهتر متن های مختلف را بخوانید و آزمایش های لازم را هم انجام دهید. اما دلیل انجام این کارها دقیقاً چیست؟

در اصل، شما با این کار متوجه خواهید شد که ادامه این موضوع و امکان پاسخ دهی به پرسش مطرح شده ارزش و اعتبار کافی را دارد؟ یا خیر! انجام آزمایش ها و بررسی متون به شما این امکان را می دهد تا سوالات و مشکلات قابل پیش آمد بر سر راهتان را به خوبی و به صورت تجربی چک کنید. یک خاصیت و مزیت دیگر انجام این کار مطالب و اطلاعاتی هستند که نیاز به جمع آوری آنها در طی مراحل بعدی بروز پیدا می کنند.

مرحله بعدی پس از نگارش و انجام ویرایش های خاص روی پایان نامه ارشد، تایپ و اتمام آن است. نوشتن رسمی و طبق اصول پایان نامه رشته های مختلف در این مرحله نیازمند اختصاص یک برنامه زمانی است، که به شما این امکان را می دهد تا طبق برنامه پیش بروید.

تعیین زمان شروع و پایان کار در این رابطه بسیار اهمیت دارد. دقت کنید که مراحل انجام پایان نامه ارشد باید اصولی باشد و نگارش متن شما به صورت کاملا علمی صورت گیرد.

همچنین برای نوشتن بخش های مختلف می بایست وسواس به خرج دهید، تا مراحل انجام پایان نامه ارشد به شیوه صحیح، یکی پس از دیگری شکل بگیرد. در صورت به کار بردن اطلاعات و توضیحات علمی نباید ارجاع به منبع را فراموش کنید. به این موضوع ارجاعات داخل متنی گفته می شود.

به جز رعایت این موضوع، توجه به نکات نگارشی و درست بودن املا کلمات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت طی کردن مراحل گفته شده به همراه بررسی صحت نکات شما می توانید مقاله را به دانشگاه تحویل دهید. پس از تحویل باید زمان مشخصی را برای دفاع از آن اختصاص دهید. برای این منظور می بایست مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و اقدامات لازم را برای شروع تحقیق انجام دهید.

به تصویب رسیدن پایان نامه رشته های مختلف در واقع آغاز راهی جدید است که به شما این امکان را می دهد، تا از پایان نامه ارشد تان دفاع کنید و مطالب موجود در آن را به اثبات برسانید. این فرصت برای شما  ۶ ماه به طول می انجامد.